Samodzielne czytanie projektu budowlanego domu. Na co zwrócić uwagę?

0
547
Samodzielne czytanie projektu budowlanego domu. Na co zwrócić uwagę?

Projekt architektoniczno-budowlany jest podstawowym dokumentem, na bazie którego powstaje dom jednorodzinny. Jak czytać tego typu dokumentację techniczną?

1. Dokumentacja opisowa projektu domu

W pierwszej kolejności czytanie dokumentacji technicznej warto rozpocząć od zapoznania się z jej częścią opisową. To w niej znajduje się dokładny wykaz podstawowych parametrów budynku. Opis techniczny zawiera informacje o powierzchniach, konstrukcji budynku, instalacjach, użytych technologiach oraz materiałach, które mają zastosowanie przy jego wykonaniu. Dodatkowo profesjonalne projekty domów mogą zawierać kosztorysy wskazujące na koszt realizacji inwestycji.

2. Rysunek budowlany

Drugą część dokumentacji stanowią rysunki budowlane, które mają formę rzutów. Jak czytać projekt budowlany pod tym kątem? Rysunki znajdujące się w dokumentacji prezentują rzuty fundamentów, kondygnacji, dachu z więźbą dachową, a także przekroje i elewację budynku z zewnątrz. Dodatkowo rysunki uzupełnione są o prezentację rozwiązań instalacyjnych oraz określonych detali konstrukcyjnych.

3. Oznaczenia na rysunkach budowlanych

Na rzutach warto zwrócić uwagę na poniższe oznaczenia: – Ściany – w zależności od grubości ścian na rzucie można rozpoznać, czy są to ściany nośne, na których opiera się konstrukcja budynku, czy ściany działowe, które można zmienić, na przykład wyburzyć je. – Ściana kolankowa – gdy w projekcie domu znajduje się ściana kolankowa, ma ona zaznaczoną wysokość. – Materiały budowlane – z projektu można wyczytać informacje o tym, jakie materiały budowlane zostały zastosowane do wykonania konkretnych części budynku, na przykład pustaki ceramiczne, beton, gdzie montowana jest izolacja termiczna i przeciwwilgociowa. – Okna i drzwi – podane z wymiarami stolarki wskazującymi na ich szerokość i wysokość, na przykład 90/120. Wymiary podawane są w kółeczku. – Wysokość parapetów – określona za pomocą oznaczenia Hp = wraz z podaną wysokością. – Kominy – oznaczenie dotyczy kanałów dymowych i spalinowych do kotłów oraz kanałów wentylacyjnych. – Schody – na rzucie uzupełnione są one o wskazanie biegu strzałką oraz o dane o liczbie, wysokości i szerokości stopni.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here