Budowa domu jednorodzinnego to wspaniała przygoda, ale też niemałe wyzwanie logistyczne. Od momentu zakupu działki upłynie sporo czasu, zanim zaczniemy wybierać wymarzone meble i kolory ścian. Właściwie przeprowadzona inwestycja wymaga dobrego przygotowania i uwzględnienia kliku niezmiennych etapów. Ten poradnik przybliży nieco problematykę przechodzenia krok po kroku od projektu do realizacji.
Aby prace budowlane posuwały się naprzód i były prowadzone systematycznie, należy przygotować się do inwestycji, analizując podstawowe jej etapy. Pierwszy etap rozpoczyna się w momencie zakupy działki budowlanej. Polega on na zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, projektów i pozwoleń oraz na określeniu, jak finalnie będzie prezentować się dom jednorodzinny.
Kolejny etap prowadzi do stanu, który określa się mianem „zerowego”. W tym momencie działa zostaje ogrodzona, a geodeta wyznacza dokładne miejsce położenia fundamentów. Po ich wykopaniu i wylaniu, fundamenty muszą być zabezpieczone przed wilgocią i uszkodzeniami – pomaga w tym odpowiednia warstwa izolacyjna. Stan zerowy obejmuje również położenie poziomych rur kanalizacyjnych.
Po zakończeniu z powodzeniem poprzedniego etapu, inwestycja jest gotowa do przekształcenia w stan surowy otwarty. Stawiane są ściany nośne, stropy i schody. Wymaga to fachowej wiedzy murarskiej, ale nie tylko. Na tym etapie niezbędne jest zsynchronizowanie prowadzonych prac z firmą dekarską. Po ułożeniu stropu, dekarz przystępuje do wykonania więźby dachowej i pokrycia dachu. To nie tylko jeden z najbardziej kosztownych etapów budowy domu jednorodzinnego, ale też wymagający odpowiednich warunków atmosferycznych. Bez wątpienia najkorzystniej jest angażować się w stan surowy otwarty wiosną, kiedy aura sprzyja pracy na zewnątrz, a pogodę można przewidzieć.
Następnie czas na stan surowy zamknięty, czyli wstawienie okien i drzwi, także garażowych. Do zrealizowania tego etapu potrzeba szeregu wykwalifikowanych fachowców oraz instalatorów. Kolejnym krokiem będą prace wykończeniowe, takie jak położenie tynków, gładzi i glazury, malowanie czy biały montaż. Na tym zresztą lista się nie kończy.
Pomoc w odpowiednim pokierowaniu inwestycją
Ze względu na mnogość etapów, które towarzyszą budowie domu jednorodzinnego, to inwestycja bardzo trudna do przeprowadzenia przez osobę nieposiadającą kwalifikacji czy doświadczenia. Aby synchronizować pracę wielu fachowców w tym samym czasie, potrzeba niemałej wprawy. Dlatego warto rozważyć współpracę z profesjonalnym Generalnym Wykonawcą (np. www.espiroinvestment.pl ) , który pokieruje niezbędnymi pracami. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne finansowo, a także zaoszczędzi stresu i niepokoju.