Światło w ogrodzie

0
260
Światło w ogrodzie

Piękny ogród to ozdoba domu. Przechodząc ulicami niejednokrotnie można zauważyć różnego rodzaju posesje. Niektóre są bardziej zadbane, inne mniej. Nie sposób ocenić ogrodu nocą, więc na pomoc rusza nam cała gama oświetlenia.

Oświetlenie ogrodowe tylko z pozoru może wydawać się nieistotne

Oświetlenie ogrodowe tylko z pozoru może wydawać się nieistotneJednak zwłaszcza letnim wieczorem lub wczesnym, zimowym popołudniem doceniamy wartość dobrego, ogrodowego oświetlenia. Wróćmy na chwilę do naszego spaceru – każdy z nas mieszka w okolicy, w której sąsiadują ze sobą różnego rodzaju domy. Zazwyczaj mijamy je w drodze do pracy, sklepu lub wykonując obowiązki naszego stanu. Szybki rzut oka na ogród zazwyczaj pozwala ocenić jego stan, przynajmniej powierzchownie, bo przecież nie można wysnuć innych wniosków. Tak jak wspomnieliśmy na początku, niektóre ogrody są bardzo zadbane, inne trochę mniej. Jesteśmy zabiegani, żyjemy w dobie bardzo drapieżnego kapitalizmu i często ucieka to, co ważne.

Dbanie o czystość ogrodu jest jedną z powinności dobrego gospodarza

Jednak z różnych względów nasze posesje, delikatnie mówiąc – nie wyglądając zachęcająco. Nie wnikajmy w motywację lub jej brak, warto zastanowić, co uczynić, by ogród wyglądał zachęcająco. Jasnym jest, że na chęć do pracy ma wpływ aura pogodowa, biomet i inne czynniki meteorologiczne – np. ciśnienie. Świecące, wiosenne słońce oraz śpiew ptaków są dla wielu wspomagającymi stymulatorami kreatywności. Jak wiemy, witamina D zawarta w słońcu znacznie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Warto, zwłaszcza latem, pospacerować kilkanaście/dziesiąt minut na słońcu. Wróćmy jednak do elementów, które mogą wpływać na wygląd naszego ogrodu.

Jednym z nich jest z pewnością odpowiednie oświetlenie

Jak wyżej pisaliśmy, słońce i naturalne światło pomaga nam, ludziom jeszcze lepiej funkcjonować. Podobnie sprawa wygląda z roślinami i zwierzętami – dla nich równie ważna jest odpowiednia dawka światła i np. wody. Można więc porównać te potrzeby do sztucznego oświetlenia. Zmysł estetyczny człowieka, niektórzy mają go pewnie bardziej rozwinięty, inni mniej – dobrze funkcjonuje przy różnego rodzaju bodźcach. Jednym z nich może być umiejętne zastosowanie oświetlenia, by budziło dobre, ciepłe emocje. Nasuwa się więc pytanie – jakie lampy ogrodowe wybrać? Trzeba przyznać, że pytanie jest zasadne. Nie każdy musi znać się na oświetleniu, zwłaszcza przestrzeni na zewnątrz. A nawet jeśli się zna, jakie wybrać najlepsze, czy kierować się tylko wyglądem estetycznym? A co z mocą, co z pozostałymi czynnikami. To ważne pytanie, jednak na większość z nich każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Warto skorzystać również z internetu lub poprosić sprzedawce-eksperta w danym sklepie, by pomógł jak najlepiej wybrać oświetlenie. Z pewnością jedną z opcji jest tzw. oświetlenie led. Jak sama nazwa wskazuje, jest to typ oświetlenia led, czyli elektroluminescencyjny. Można je stosować praktycznie do każdego typu przestrzeni, ponieważ wybór obudowy jest ogromny. Chyba we wszystkich rodzajach marketów można znaleźć tego typu światło – oświetlenie led. Jak już wspomnieliśmy, led może być użyte jako oświetlenie ogrodowe. Wystarczy włączyć internet, by przekonać się, jak wielka jest oferta tego typu oświetlenia.

Ludzie maja przeróżny gust estetyczny oraz, co istotne w przypadku wyboru oświetlenia ogrodowego, różne potrzeby

Ludzie maja przeróżny gust estetyczny oraz, co istotne w przypadku wyboru oświetlenia ogrodowego, różne potrzebyNiektórym podobają się oświetlane stawy, w których przebywają ryby. Stawy mogą być różnej wielkości i wcale nie muszą być zamieszkane. Niektórzy kopią sztuczne zbiorniki dla ozdoby, a niektórzy faktycznie chcą hodować ryby. Niezależnie od grupy preferencyjnej, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. W przypadku tzw. oczka wodnego czy stawu, ważna jest lokalizacja. Jest również istotnym, czy chcemy mieć przyjemne, dające odpowiedni klimat oświetlenie tylko dla siebie, czy chcemy również pokazać się sąsiadowi. Lepiej zostać przy tej pierwszej opcji, jednak przy tej kwestii znowu pojawia się pytanie – jak wybrać to oświetlenie? Nasz ogród to nasza własność i dobrze ją znamy. Sami najlepiej wiemy, gdzie można zainstalować określone oświetlenie, a gdzie nie. Światła ledowe, nie dość, że są modne, to zdają się na dobre wypierać z rynku konkurencję. Mają też tę zaletę, iż można je dostać w różnej formie – np. taśma ledowa. Jeśli ktoś jest zainteresowany tego typu oświetleniem, warto sprawdzić i dowiedzieć się, czy możemy gdzieś zamontować tego typu LED.

Światło jest ważne dla każdego żyjącego stworzenia, lecz dla ludzi ma jeszcze wartość estetyczną

Między innymi dlatego warto zastanowić się nad dobrym i ładnym oświetleniem. W końcu w ogrodzie spędzamy trochę czasu, zwłaszcza wiosną i latem. Przyjemnie będzie usiąść w letni czy wiosenny wieczór i uraczyć się zimną lemoniadą po całym dniu spiekoty. Wartości estetycznej, a co za tym idzie naszemu samopoczuciu doda to z pewnością jeszcze więcej energii. Przede wszystkim jednak w domu musimy czuć się swobodnie – to samo dotyczy ogrodu. Więc jeśli zaopatrzymy się w oświetlenie, które będzie nam odpowiadało, tym lepiej dla naszego zdrowia psychicznego. Jak ważna jest sfera mentalna ludzi, chyba nie trzeba nikomu mówić. Ładnie wyglądający i oświetlony ogród może przywodzić na myśl dobrze zarządzany dom lub przywodzić poczucie spełnionego obowiązku. Oczywiście nie musi tak być, ale delikatna poświata bijąca od takiego oświetlenia, które chcieliśmy może wprawić w dobry nastrój. Pamiętajmy o tym, wybierając oświetlenie.

Światło w ogrodzie

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here