Mała łazienka – jak zaprojektować, aby była użyteczna?

0
463
Mała łazienka - jak zaprojektować, aby była użyteczna?

Dla wielu osób mała łazienka to zmora dnia codziennego. Wyposażenie i sanitariaty stoją ściśnięte pod ścianami, a i tak strach wykonać jakikolwiek krok, żeby się nie uderzyć lub czegoś nie zniszczyć. Wbrew pozorom wcale nie musi tak być. Nawet małą łazienkę można zaprojektować w taki sposób, aby była użyteczna i przytulna. Poniżej można znaleźć kilka ciekawych wskazówek. Warto się z nimi zapoznać!

Ogrzewanie małej łazienki

Ogrzewanie łazienki to jeden z najważniejszych aspektów. Przez wzgląd na specyfikę pomieszczenia, optymalna temperatura powinna mieścić się w zakresie 22-24 stopni. Tak, aby po wyjściu z kąpieli danej osobie nie było po prostu za zimno. W nieprzemyślanych projektach ogrzewanie bardzo często zajmuje zbyt dużą powierzchnię i tym samym pojawiają się ograniczenia dotyczące mebli, czy sanitariatów. W takim przypadku idealnie nada się grzejnik pionowy. Daje tyle samo ciepła, co klasyczne poziome, ale jest o wiele bardziej praktyczny. Można go powiesić na dowolnej wysokości, a dzięki temu, że jest wąski, nie będzie ograniczał miejsca w łazience. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników pionowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Co ciekawe, wybierane są nie tylko do toalety, ale też wszystkich pomieszczeń w całym domu.

Wyposażenie małej łazienki

Bardzo częstym błędem jest umieszczanie w łazience mebli lub sanitariatów, na które tak naprawdę nie ma w niej miejsca. Zanim w ogóle zostaną rozpoczęte prace nad projektem, warto zastanowić się, co jest niezbędne, a bez czego domownicy mogą bez problemu funkcjonować. Być może kabina prysznicowa będzie lepszym rozwiązaniem niż wanna, a zapas ręczników można przechowywać w pawlaczu szafy w pokoju. Jeśli nie ma takiej możliwości, aby pralka stanęła w kuchni, to przecież można wybrać mniejszy model. Zresztą to samo dotyczy umywalki i szafki pod nią. Oczywiście w każdej łazience musi znaleźć się też lustro, ale czy na pewno w takiej wielkości jak dotychczas? Istnieją spore szanse, że odrobinę mniejsze też się sprawdzi, a zaoszczędzone miejsce na ścianie umożliwi zamontowanie dodatkowego oświetlenia. Co nawiasem mówiąc, w łazience nawet małej, też jest potrzebne. Poza tym dobrze jest przeanalizować, czy ilość szafek oraz wieszaków jest adekwatna do potrzeb domowników. Nadmiar nie zawsze jest konieczny.

O czym jeszcze pamiętać aranżując małą łazienkę?

Przy aranżacji małej łazienki tylko niekiedy sprawdzają się gotowe pomysły. Bardzo często korzystanie z nich powoduje, że pomieszczenie co prawda wygląda jak z katalogu, ale jest całkowicie niefunkcjonalne. Na niewielkim metrażu każdy szczegół ma ogromne znaczenie, ale dla domowników najważniejszy jest przecież komfort korzystania. Dlatego dobrze jest wcześniej przygotować sobie plan, który zostanie podzielony na dwie podstawowe części: toaletową i kąpielową. W ten sposób uda się ustalić, na jakie udogodnienia można sobie pozwolić. W małych łazienkach największy problem zawsze sprawia wanna. W wielu tego typu pomieszczeniach można ją wstawić, ale trzeba wykazać się kreatywnością i znajomością panujących trendów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj