Dom z katalogu czy indywidualny projekt?

0
283
Dom z katalogu czy indywidualny projekt?

Jedną z najważniejszych decyzji, które pojawiają się na etapie planowania domu, jest wybór projektu. Domy z katalogów czy indywidualne projekty architektoniczne? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dobrze przemyślany i dobrany projekt domu wpływa bezpośrednio na cały proces budowy. Jak więc wybrać odpowiedni projekt? Czy wybór rozwiązania katalogowego usprawiedliwi się w każdej sytuacji? Czy projekty osobiste to zawsze właściwy wybór?

Projekt katalogowy

Na początek przyjrzymy się zaletom i wadom projektowania domów z katalogu. Cena to zdecydowanie jedna z głównych zalet tego rozwiązania. Podstawowy koszt projektu to od 3000 do 5000 zł. Kolejną zaletą jest krótki czas oczekiwania, po wybraniu odpowiedniego rozwiązania dokumentacja projektowa może być gotowa w ciągu maksymalnie kilku dni. Dzięki dostępności katalogów i stron internetowych mamy swobodę analizowania wybranego domu przed zakupem i często obserwowania jego realizacji. Z roku na rok powstaje coraz więcej nowych rozwiązań, oferujących szeroki wachlarz możliwości. Biura projektowe oferujące katalogi często dają nam możliwość zakupu rysunków instalacji przemysłowych, np. instalacji elektrycznych. Niestety projekt katalogu nie posiada wszystkich zalet. Wybierając ten program powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Wybierając gotowy projekt musimy wziąć pod uwagę, że nasz dom nie będzie wyjątkowy. Tego typu projekty są replikowane na dziesiątki lub więcej ramp. Musimy również pamiętać, że każdy zakupiony projekt wymaga od lokalnego architekta dostosowania go do planu zagospodarowania przestrzennego naszej działki, usługa płatna osobno. Każda drobna zmiana w projekcie, taka jak przesuwanie okien lub ścianek działowych, wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Zmiany może wprowadzić lokalny architekt, ale muszą zostać zatwierdzone przez biuro, w którym zakupiliśmy projekt. Najważniejszą rzeczą, którą musimy zrozumieć przed zakupem pozycji z katalogu, jest to, że może nie spełniać wymagań adekwatnych do wybranego przez nas placu.

Indywidualny projekt architektoniczny

Drugim rodzajem projektu jest projekt budowlany osobowy. Ich największą zaletą jest niewątpliwie dostosowanie układu pomieszczeń i detali do naszych potrzeb. Indywidualny projekt przygotował bezpośrednio dla nas architekt. Projektanci wzięli pod uwagę parametry działki, plan zagospodarowania terenu oraz potrzeby mieszkańców. Nie można zaprzeczyć, że podstawowa cena pojedynczego projektu jest znacznie wyższa niż cena projektu katalogowego, która wynosi około 9-10 000 zł. Jednak w tej cenie posiadamy komplet dokumentacji do obsługi każdego etapu projektu. Również po uzgodnieniu z architektem służy pomocą przy wyborze działki. Pojedynczy projekt pozwala nam swobodnie dobierać techniki wykonania budynku, a także kontrolować dobór materiałów i formę budynku. Przy wyborze poszczególnych projektów musieliśmy liczyć się z dłuższym czasem realizacji oraz, w przypadku wielu zmian w dalszym projekcie, dodatkową ceną bazową. Ale za to możemy otrzymać gotowy projekt mieszkania pod klucz Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj