Jak wybrać i jaką wannę kupić – żeliwną czy akrylową?

0
429
Jak wybrać i jaką wannę kupić - żeliwną czy akrylową?

Wanny akrylowe i żeliwne będą służyć przez wiele lat, jeśli będą prawidłowo użytkowane. Wanny te mają zarówno zalety, jak i wady. W tym artykule porozmawiamy o zaletach wanien żeliwnych. O wannach akrylowych czytaj na stronach naszego serwisu. Jeśli chcesz zamontować wannę żeliwną, wezwij hydraulika w Łodzi.

Charakterystyka wanien żeliwnych.

Wanny żeliwne mają dziś dość duży udział w rynku. Są bardziej znane i wydają się być bardziej niezawodne w porównaniu z akrylem (prawdopodobnie ze względu na solidną wagę). Posiadanie żeliwnej wanny w Polsce jest drogie i prestiżowe, najczęściej jest ona wykorzystywana jako wzór aranżacyjny w większych łazienkach.

Żywotność wanny żeliwnej.

Żywotność wanny żeliwnej waha się od 15 do 25 lat i zależy od jakości produkcji i jej użytkowania.

Jak zachować wygląd wanny?

Można zachować pierwotny wygląd i biel wanny żeliwnej przez okres od 10 do 15 lat:
– Terminowa konserwacja za pomocą specjalistycznych środków czyszczących (optymalnie raz w tygodniu), które nie zawierają chloru ani żrących kwasów, przy użyciu gąbki;

– stosowanie wody bez silnych wahań temperatury (wrząca-zimna);
– stosowanie powszechnie stosowanych filtrów do wody;

– unikanie elementów uszkadzających w trakcie eksploatacji, np. zwierząt myjących, uderzeń i zarysowań szkliwa;

– wybór producenta wanien, który w swojej produkcji wykorzystuje szkliwo tytanowe.

Ekologiczność.

Pod względem ekologicznym wanny żeliwne i stalowe wypadają korzystnie na tle wanien akrylowych. Emalia jest podobna do szkła, czyli nietoksyczna. Wanny żeliwne i stalowe z zasady nie zawierają żadnych produktów petrochemicznych, które podczas użytkowania mogą wydzielać nieprzyjemne zapachy, a nawet być trujące.

Polecamy zakup produktów znanych producentów: Jacob Delafon, Roca, Novial.

Szczegóły dotyczące konserwacji wanien żeliwnych.

Wymiana wanny żeliwnej i przywrócenie szkliwa jest procesem czasochłonnym i kosztownym. Dlatego warto oszczędzać nowy produkt, wtedy posłuży nam bardzo długo. Pielęgnacja wanny emaliowanej jest dość prosta. Po pierwsze, należy ją myć po każdej kąpieli.

Na emalii gromadzą się cząsteczki tłuszczu i mydła, a jeśli nie zostaną natychmiast usunięte, zasychają i stają się trudnym do usunięcia brudem. Dlatego użyj miękkiej gąbki nasączonej roztworem łagodnego detergentu i wyszoruj miskę.

Wanny akrylowe w niższym segmencie cenowym nie są w pełni bezpieczne, ponieważ wykonane są z wielowarstwowej płyty polimerowej zawierającej warstwę ABS, która podgrzana do wysokiej temperatury może już na etapie produkcji uwalniać szkodliwe substancje.
Zgodnie z wynikami badań rynku okazało się, że naprawy w łazience wykonuje się przez co najmniej 5 lat, a koszty związane z usunięciem żeliwnej wanny i zastąpieniem jej inną są porównywalne z ilością napraw, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia materiałów okładzinowych podłóg i ścian, ościeży drzwi.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here