Jak często prać pościel?

0
399
Jak często prać pościel?

Pościel, czyli poszewki na poduszki, kołdrę, a także prześcieradło to elementy naszego codziennego otoczenia, z którymi nasze ciało ma kontakt codziennie. Biorąc pod uwagę, że średnio śpimy 7-8 godzin, to właśnie nasza skóra jest wyjątkowo narażona na wszelkie niebezpieczeństwa, które niesie za sobą rzadkie pranie pościeli. Udowodniono, że zanieczyszczona pościel ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Może jednak wpłynąć na stan skóry, wywołując różnego rodzaju alergie, a także trądzik i wypryski. Roztocza znajdujące się na prześcieradle lub na pościeli mogą być alergenem. Brudna pościel może więc wywołać u nich katar lub łzawienie oczu.

Dlaczego warto często prać pościel?

Na prześcieradłach codziennie gromadzą się komórki martwej skóry, których człowiek zrzuca od 30 000 do 40 000 dziennie. Z kolei tam, gdzie pojawiają się komórki skóry, pojawiają się też niebezpieczne roztocza. Brudna pościel jest niczym swoisty bufet dla tych malutkich stworzeń. Wilgotne środowisko poszewek jest idealne do rozwoju i egzystencji roztoczy.

Jak często powinno się prać pościel?

Pościel powinno się prać minimum raz na tydzień. Badacze wskazują na taką częstotliwość, gdyż w tym czasie usuwamy nagromadzone zanieczyszczenia. Wiele czynników jednak powinno skłonić nas do prania pościeli częściej.

Kiedy jeszcze warto prać pościel częściej?

Pościel powinno się prać częściej niż raz w tygodniu w przypadku wielu istotnych czynników. Jednym z nim jest wbrew pozorom często praktykowane spanie nago. Zdarza się, że nie wszyscy biorą prysznic przed snem. Szczególnie wtedy powinno się prać te poszewki o wiele częściej. Całodniowe zabrudzenia są wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Z kolei miłośnicy zwierząt, którzy pozwalają swoim pupilom spać w swoim łóżku muszą liczyć się z częstym praniem. Zwierzęta, niezależnie, czy to pies czy kot, mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Co więcej osoby, które wykazują znaczną aktywność w trakcie snu lub ślinienie się zmuszeni są prać poszewki częściej niż wszyscy inni. Relatywnie częściej prana powinna być pościel tych, którzy cierpią na trądzik lub częste wypryski. Swoją pościel częściej prać powinni alergicy, co może w widoczny sposób zapobiec reakcjom alergicznym.

Jeśli jednak robienie prania tak często stanowi dla kogokolwiek duży problem, eksperci polecają, by koniecznie przed snem myć dobrze twarz i brać prysznic. Wskazane jest częste wietrzenie pościeli. By usunąć każe zanieczyszczenia, a także bakterie oraz grzyby, pościel powinno się prać w temperaturze 60 stopni. Wysoka temperatura wyeliminuje wszelkie groźne drobnoustroje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj