Montaż bojlera w mieszkaniu lub domu to jedna z najpopularniejszych usług na rynku hydraulicznym. Coraz więcej osób chce się uniezależnić od problemów z dostawcami mediów , a niektórzy potrzebują wymienić już zużyte urządzenie.
Krakowscy hydraulicy z firmy Fikser zainstalują i podłączą każdy typ i producenta bojlera, a także ułożą lub wymienią instalację, jeśli będzie to konieczne. Elektryczne podgrzewacze wody dzielą się głównie na: akumulacyjne i przepływowe.
Podgrzewacz akumulacyjny to izolowany termicznie zbiornik o określonej pojemności z umieszczoną wewnątrz wężownicą grzewczą, która podgrzewa wodę.
Instalacja przepływowych podgrzewaczy wody pozwala nie czekać aż zbiornik się nagrzeje i korzystać z ciepłej wody natychmiast po otwarciu kranu – woda jest natychmiast podgrzewana przez wydajny element grzewczy.
Oprócz części hydraulicznej, podłączenie zasobnikowego lub przepływowego podgrzewacza wody wymaga kompetentnych prac elektrycznych. Po pierwsze, są one potężnymi konsumentami energii elektrycznej – podłączeniu podgrzewacza wody często towarzyszy oddzielna linia zasilająca i instalacja RCD (urządzenie zabezpieczające – wykonuje funkcję ochrony osoby przed obrażeniami elektrycznymi w obecności prądu upływu w przypadku uszkodzenia izolacji). Po drugie, obowiązkowe jest uziemienie ochronne. Dlatego zalecamy skontaktowanie się z profesjonalistą.
Samodzielny montaż bojlera elektrycznego lub przepływowego podgrzewacza wody, a także angażowanie niewykwalifikowanych specjalistów może doprowadzić do odmowy wykonania usługi gwarancyjnej przez producenta, a w najgorszych przypadkach – do urazu lub nawet śmierci w przypadku porażenia prądem!
Instalacja zajmuje tylko kilka godzin, po czym można cieszyć się ciepłą wodą.
W przypadku konieczności montażu podgrzewacza na ścianie, montuje się go za pomocą uchwytów i haczyków (nie zawsze dołączonych do zestawu). Zalecamy stosowanie haków o minimalnej średnicy 12 mm.
W zależności od wybranego modelu potrzebne będą 2 lub 4 takie haki.
Przygotowane mocowanie musi być w stanie utrzymać trzykrotny ciężar podgrzewacza wody.
Zawsze przed podłączeniem podgrzewacza do prądu należy napełnić zbiornik wodą. W tym celu należy otworzyć kranik ciepłej wody na baterii, a następnie kranik dopływu wody do podgrzewacza wody.
Gdy tylko podgrzewacz wody napełni się, z kranu popłynie woda. Sprawdzić kołnierz pod kątem szczelności.
Po napełnieniu zbiornika ogrzewacza wodą i sprawdzeniu szczelności instalacji – podłączyć odporną na wilgoć wtyczkę elektryczną ogrzewacza do gniazdka.