Co wybrać tapetę, czy farbę?

0
371
Co wybrać tapetę, czy farbę?

Farby ścienne oferują znacznie więcej niż jeszcze parę lat temu. Bez trudu znajdzie się takie, które po nałożeniu umożliwiają starcie ściany na mokro. Za pomocą farb można też skutecznie pozbyć się pęknięć, czy stworzyć ciekawy wzór, korzystając z odpowiednich szablonów. Zatem można je uważać za idealny zamiennik dla tapet. Czy to oznacza, że farba jest lepsza niż tapety ścienne, czy jednak w określonym przypadku warto zdecydować się na konkretne rozwiązanie spomiędzy tych dwóch wariantów?

Kiedy tapeta ścienna jest lepszym rozwiązaniem?

Wszędzie tam, gdzie pomieszczenie szybko się brudzi, a do tego plam tych po zaschnięciu nie da się usunąć na mokro, warto zdecydować się na tapetę ścienną. Szczególnie na taką, której niestraszne jest szorowanie jej powierzchni, jeśli akurat taka czynność będzie potrzebna, by pozbyć się nieestetycznych zabrudzeń – zobacz ofertę tapet dekoracyjnych As Creation https://innetapety.pl/tapety-as-creation. Zatem w kuchni lepszym wyjściem będzie właśnie tapeta – dzięki niej to pomieszczenie zawsze wygląda czysto i estetycznie, nawet wtedy, gdy intensywnie się je użytkuje każdego dnia. Drugim takim pomieszczeniem, w którym tapeta jest dobrym wyborem, jest łazienka. Tutaj także regularnie trzeba się mierzyć z wysoką temperaturą i, co za tym idzie, podwyższonym poziomem wilgotności. Wodoodporna tapeta ścienna doskonale będzie znosić takie warunki, nie tracąc swoich właściwości i zachowując elegancki wygląd przez wiele lat.

Co wybrać, kiedy liczy się czas?

Położenie tapety ściennej zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż malowanie farbą. Do tego od razu nadaje się wnętrzu odpowiedni charakter, ponieważ można się zdecydować na tapetę, która przedstawia odpowiedni deseń lub jest od razu w odpowiednim odcieniu. W przypadku farb trzeba przygotować pomieszczenie do malowania, następnie wyposażyć się w odpowiednie akcesoria, w tym szablony, jeśli na ścianie mają pojawić się jakieś wzory. Farba nie zawsze też jest dostępna w tym odcieniu, jaki ktoś preferuje. Co gorsze, nawet jeśli taki kolor jest dostępny, należy pamiętać, że gdy farba jest mokra, jej odcień jest bardziej intensywny niż po wyschnięciu. Zamawiając farbę przez internet, może się okazać, że w rzeczywistości kolor wygląda nieco inaczej niż na ekranie monitora. Z tego też powodu cały proces trwa dłużej, ponieważ by mieć pewność, że pomalowana ściana będzie w odpowiednim odcieniu.

Co się bardziej opłaca kupić – farbę, czy tapetę ścienną?

Rozważając zakup między tapetą a farbą, kwestia finansowa także nie będzie bez znaczenia. Jak dotąd zdecydowanie bardziej ekonomiczny jest zakup farby, pomimo tego, że wodoodporna może kosztować nawet kilkaset złotych, gdy zamawia się 10-litrowe opakowanie. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że pomieszczenie pomalowane farbą co jakiś czas trzeba odświeżać.

Nanoszenie zaś za każdym razem kolejnej warstwy sprawia, że po trzecim-czwartym naniesieniu trzeba już pozbyć się poprzednich powłok. Bywa to męczące, czasochłonne i kosztowne w ostatecznym rozrachunku. Natomiast tapetę ścienną kupuje się raz i ma się ją tak długo, jak długo zachowa swoją żywotność. To zaś w dużej mierze zależy od tego, czy kupi się najtańszą papierową, która niszczy się bardzo szybko, czy welurową, która zachowa swój atrakcyjny wygląd przez długie lata.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here