Jakie tworzywa sztuczne wykorzystujemy w budownictwie?

0
408
Jakie tworzywa sztuczne wykorzystujemy w budownictwie?

Krótko mówiąc przeróżne. Od drugiej połowy XIX wieku ogromny rozwój technologiczny sprawił, że na rynku pojawiła się cała gama tworzyw sztucznych do zastosowania przy każdym etapie budowy. W pełni zastąpiły one tradycyjne materiały, ale też powstała masa nowych, nieznana wcześniej, a jak się okazuje wręcz niezbędna. Sam fundament, konstrukcja, elementy wykończenia na zewnątrz, jak i wewnątrz, a także elementy dekoracyjne – wszystko to po części lub całkowicie składa się z tworzyw sztucznych pod przeróżną postacią. Są to między innymi materiały podłogowe, ścienne, dekarskie, izolacyjne, instalacyjne, stolarskie, kleje, dekoracje i wiele innych. Głównym budulcem tworzyw sztucznych jest polichlorek winylu (PCV) z domieszką innych komponentów.

Zalety stosowania tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne są dużo tańsze w produkcji, a że zapotrzebowanie na nie ciągle rośnie nie generuje to aż takich kosztów, jak przy produkcji materiałów tradycyjnych. Umożliwiają wykonywanie lżejszych konstrukcji, a co za tym idzie budowanie tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe bądź było nieopłacalne. Dodatkowym atutem jest łatwość montażu, gdyż wiele elementów jest gotowych do bezpośredniego użycia i pozwalają zaoszczędzić czas (płyty kartonowo gipsowe, gumolity, okna PCV i inne).

Plexiglas/pleksi pod lupą

Tworzywo sztuczne nazywane też szkłem akrylowym znalazło szerokie zastosowanie na różnych etapach budowy. Dzięki właściwościom termoplastycznym bardzo łatwo się je obrabia i formuje. Co ciekawe nie ma problemu z poddaniem go recyklingowi. Jest odporne na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV) i złe warunki atmosferyczne. Dzięki dużej przezroczystości pleksi i większej odporności niż szkło na uszkodzenia mechaniczne, chętnie sięga się po nie przy tworzeniu zadaszeń tarasów, balkonów i innych miejsc rekreacji, przy zachowaniu odpowiedniego natężenia światła. Z pleksi wykonuje się również różnego rodzaju rury. Można je stosować we wnętrzach, ale dzięki temu że są odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych świetnie sprawdzą się również na zewnątrz.

Polistyren – czym jest?

Polistyren jest bezbarwnym, twardym, kruchym tworzywem formowanym przez topienie. Charakteryzuje go bardzo ograniczona elastyczność. Znamy go od nazwą styropian. Inaczej mówiąc jest to spieniony polistyren. Stanowi idealny materiał izolacyjny. Stosuje się go do ocieplania dachów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów, ścian fundamentowych oraz izolacji posadzek i podłóg. Jest materiałem bezpiecznym dla człowieka i środowiska. W 100% podlega recyklingowi i nie uczula skóry. Nieocieplony dom generuje wysokie koszty ogrzewania – styropian pozwala je w znacznym stopniu zmniejszyć. Jest wysoce trwałym materiałem i nic się z nim nie dzieje nawet po wielu latach. Nigdy nie zbutwieje, nie zgnije i się nie skurczy. Styropian bardzo łatwo zamontować we własnym zakresie, dobierając odpowiednie do naszych potrzeb parametry.

Dystrybucja Tworzyw Sztucznych Techplast
https://techplast.group/
Ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
NIP: 894-314-26-05
e-mail: biuro@techplast.group

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj