Instalacja elektryczna w domu drewnianym

2
608
Instalacja elektryczna w domu drewnianym

Budowa domów z drewna to coraz bardziej popularna forma pozyskania własnego domu. Budzi ona jednak wiele kontrowersji. Najważniejsza z nich to bezpieczeństwo pożarowe takich budynków i związana z tym instalacja elektryczna w domu drewnianym.

Zagrożenie pożarowe w domu drewnianym

Wiadomo, że prąd jest kojarzony często z ogniem, gdyż spięcia w tej instalacji wywołują iskrę. W takim przypadku wiele osób zastanawia się nad tym czy instalacja elektryczna w domu drewnianym jest bezpieczna? To słuszna obawa, ponieważ dla wielu ogień i drewno oznacza nieszczęście pożaru, w końcu to drewno jest paliwem w takim wypadku. Jak ma się w takim razie nasze bezpieczeństwo w momencie powstania iskry w instalacji? Czy nie zapali się wówczas drewno? Oczywiście jest taka możliwość, jednak szanse na jej wystąpienie są niewielkie. Możemy równie dobrze rozważać taką sytuację w tradycyjnym budynku, gdzie zapłoną nam od iskry firany. Oczywiście budynki drewniane płoną lepiej niż murowane. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniej impregnacji i środków zabezpieczających nie jest to już takie pewne.

Instalacja elektryczna w domu drewnianym

Instalacja elektryczna w domu drewnianymPoza zabezpieczeniem drewna kluczową rolę gra tutaj odpowiednio wykonana instalacja, która zabezpiecza nas na wypadek takiego zdarzenia, nawet gdy jest w bezpośrednim sąsiedztwie bali drewnianych. Stosuje się tutaj odpowiednie połączenia kabli, a także zabezpieczenie samych przewodów, na przykład poprzez specjalne korytka. Duże znaczenie mają także bezpieczniki, które są w stanie w odpowiednim czasie wyłączyć dopływ prądy. Instalacja nie może być jednak wykonana przez żądnego partacza, tylko prawdziwego specjalistę, który zna zagadnienia bezpieczeństwa. Najlepiej aby miał także doświadczenie z zakładaniem instalacji w budynkach drewnianych. I znał metody ochrony przed ogniem w przypadku awarii takich układów.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here