Blat kuchenny – nie tylko materiał ma znaczenie!

0
584

Powinien być odporny na uszkodzenia, łatwy w codziennej pielęgnacji, ale też wygodny w użytkowaniu dla każdego z domowników. Blat kuchenny – czy jego kolor i wysokość mogą wpływać na komfort jego użytkowania? Przeczytaj koniecznie!

Wymiary blatu mają znaczenie

Należy pamiętać o tym, że blat kuchenny powinien być nieco dłuższy, niż dolne szafki, na których jest osadzony. Jest to po pierwsze wygodne, ale przede wszystkim higieniczne. Ewentualne zabrudzenia czy płyny spadną na podłogę, nie zaś do wnętrza szuflad i szafek kuchennych. Przy tym rozwiązaniu łatwiejsze jest także czyszczenie ewentualnego blatu.

Większość producentów stawia na uniwersalną szerokość 60 cm, natomiast można zamówić mniej standardowe blaty, co bywa przydatne aranżacyjnie. Ważna jest także wysokość blatu – powinna być ona dostosowana do wzrostu domowników, ale przyjmuje się, że uniwersalną wartością jest tutaj 90 cm. Pozostaje jeszcze grubość samego blatu. Ta będzie związana w dużej mierze z surowcem, z którego powstał sam produkt. Średnia grubość blatu to około 4 cm, ale zdarzają się także znacznie grubsze egzemplarze, które dobieramy do całości stylu wyposażenia kuchni. Te cieńsze z kolei zazwyczaj są wykonane z ciężkich materiałów, takich jak kamień.

Jaki kolor blatu kuchennego?

Wiele zależy od gustów gospodarzy, ale co do zasady mamy tutaj pełną dowolność. Możemy postawić na podobieństwa pomiędzy blatem i frontami szafek (albo panelami podłogowymi czy stolarką drzwiową) lub wręcz przeciwnie – zdecydować się na kontrasty. Naturalne drewno frontów bardzo dobrze komponuje się z czernią na blacie. Białe fronty bardzo dobrze podkreślają kamienne blaty. Możemy postawić na jednolity kolor lub zdecydować się na odrobinę wzorów – choćby w formie imitacji naturalnych słojów drewna czy piasku na blacie. Ten zabieg po latach dobrze ukrywać będzie ewentualne zarysowania blatu.

Blat kuchenny powinien pasować także do tego, co znajduje się na ścianie pomiędzy szafkami. Często decydujemy się na przedłużenie blatu na ścianę lub wpuszczanie go w parapet, co bywa bardzo korzystnym zabiegiem, ale możliwości mamy zdecydowanie więcej. Coraz rzadziej stawiamy na klasyczne kafelki, natomiast bardzo często na tej części ściany pojawiają się płyty wiórowe czy szklane. Tutaj warto postawić na umiar. Jeżeli gwiazdą naszej kuchni ma być blat, ściana tuż obok niego powinna być tylko tłem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj